Zasiedzenie nieruchomości (działki, domu)

Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów nabycia własności nieruchomości, określony w Kodeksie Cywilnym. Aby jednak móc stać się właścicielem nieruchomości przez zasiedzenie, należy spełnić określone warunki. Nasza kancelaria w Krakowie oferuje swoją profesjonalną pomoc w sprawach takich jak:

  • sprawa o zasiedzenie działki,
  • sprawa o zasiedzenie domu,
  • sprawa o zasiedzenie mieszkania.

Zasiedzenie nieruchomości – porady prawne i fachowa pomoc

Żeby móc mówić o nabyciu własności poprzez zasiedzenie nieruchomości, muszą zostać spełnione ściśle określone warunki. Przede wszystkim posiadacz nieruchomości, niebędący jej prawnym właścicielem, musi samodzielnie władać daną nieruchomością przez określony czas. Jest to – w zależności od tak zwanej dobrej lub złej wiary posiadacza nieruchomości – 20 lub 30 lat.

Wspomniana zła lub dobra wiara to określenie obiektywnego przekonania osoby posiadającej daną nieruchomość na temat bycia właścicielem tejże. Osoba szczerze, lecz błędnie przekonana o tym, iż jest właścicielem danej nieruchomości, posiada ją w dobrej wierze, natomiast osoba władająca nieruchomością mimo świadomości, iż nie jest jej właścicielem, posiada tę nieruchomość w złej wierze.

Zasiedzenie nieruchomości po spełnieniu określonych warunków następuje z mocy prawa, jednakże wymaga również złożenia niezbędnego wniosku. Dopiero wtedy sąd jest w stanie stwierdzić oficjalnie nabycie własności nieruchomości drogą zasiedzenia.

Oprócz złożenia wniosku o zasadzenie nieruchomości konieczne jest także udowodnienie przed sądem spełnienia warunków określonych w Kodeksie Cywilnym, dopuszczających stwierdzenie nabycia własności na takiej drodze.

W związku z tym udowodnienie nabycia własności poprzez zasiedzenie nieruchomości może być kwestią skomplikowaną i wymagającą profesjonalnej pomocy. Nasi radcy prawni gwarantują swoją fachową i rzetelną pomoc. Specjalizujemy się w sprawach z zakresu zasiedzenia – zarówno nieruchomości, jak i zasiedzenia służebności drogi koniecznejzasiedzenia drogi gruntowej oraz zasiedzenia służebności przesyłu. Cechuje nas indywidualne podejście, zaangażowanie w każdą sprawę oraz szeroka wiedza i bogate doświadczenie nabyte przez lata pracy.

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze – porada prawna

Pomagamy przejść klientowi przez każdy etap sprawy. Zaczynamy od udzielenia niezbędnych informacji, pomocnych w dalszym postępowaniu. Możesz dowiedzieć się między innymi, jak należy złożyć wniosek o zasiedzenie nieruchomości i jak go wypełnić, w jaki sposób udowodnić swoją dobrą wiarę oraz ile kosztuje sprawa o zasiedzenie nieruchomości u adwokata.

Ponadto pomagamy również w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz – w razie potrzeby – materiałów dowodowych w sprawie. Zapewniamy także pełnomocnictwo procesowe, a także stały kontakt w razie jakichkolwiek problemów lub nieoczekiwanego obrotu wydarzeń.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie zasiedzenia, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy Ci w pozytywnym rozwiązaniu Twojej sprawy.