Muszę zacząć w ten sposób – dział spadku to nie nabycie spadku!
Chociaż mocno powiązane, są to jednak dwa różne postępowania. Bez nabycia spadku nie możemy przeprowadzić postępowania o dział spadku.
Zakładam, że już jesteście po etapie postępowania o nabycie spadku. Wychodzicie zatem z Sądu, analizujecie to co Wam powiedział sędzia, bądź czytacie przysłany do domu odpis postanowieni, z którego wnika że zamiast oczekiwanego „majątku” otrzymaliście UDZIAŁ.
I co? – myślicie. Co mi to daje?
Jeżeli tak jest, to na pewno jesteście po etapie postępowania o nabycie spadku. Mieliście inne oczekiwania. Prawda?
Na pewno. Rzeczywiście jest tak, że postępowanie o nabycie spadku nie spełnia oczekiwań większości spadkobierców. Idziecie przecież do Sądu z nadzieją, że zostaną Wam przydzielone konkretne przedmioty ze spadku, a tu figa z makiem. Dowiadujecie się jedynie, że jesteście udziałowcami.
Ale w czym? – pytacie.
W bliżej nieokreślonej masie spadkowej – pada odpowiedź.
I co dalej?
Teraz jest właśnie ten czas, aby przejść do konkretów, czyli do działu spadku.
Dział spadku jest postępowaniem w ramach którego dokonuje się zniesienia współwłasności powstałej na skutek nabycia udziałów w spadku, przez co najmniej dwóch spadkobierców.
Procedura działu spadku z racji na swój charakter jest bardzo zbliżona do procedury dotyczącej podziału majątku wspólnego. Z resztą przepisy dotyczące tej drugiej stosuje się odpowiednio.
Jak to zrobić?
Dział spadku może być dokonany na dwa sposoby
- umownie (notarialnie)
- sądownie
Umowny Dział Spadku
Dokonywany u notariusza. Może nastąpić jedynie wtedy, gdy pomiędzy stronami nie ma sporu. Strony dokonują podziału według porozumienia do jakiego wcześniej doszli, a sama forma umowy dla zachowania swej ważności winna być sporządzona w formie aktu notarialnego.
Inaczej ma się sprawa z działem spadku przeprowadzanym przed Sądem. Zauważyć trzeba, że dochodzi do niego najczęściej w atmosferze silnego sporu panującego pomiędzy stronami.
Sądowy Dział Spadku
Przed przystąpieniem do podziału majątku Sąd ustala skład oraz wartości spadku. Sąd wykonuje to z urzędu, natomiast w praktyce wzywa strony do wskazania całość majątku oraz jego wartość.
W postępowaniu działowym Sąd rozstrzyga także o istnieniu zapisów, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.
W postępowaniu o dział spadku Sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współspadkobierców z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.
Co najważniejsze! Przepisy zakładają trzy metody dokonania podziału:
- podział fizyczny rzeczy;
- przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli – z jednoczesną spłatą na rzecz drugiego;
- sprzedaż licytacyjna rzeczy.
Pamiętaj!
Sąd orzekający musi zachować kolejność wyżej wskazanych metod podziału, tzn. jeżeli majątek można podzielić fizycznie, tak aby każdy ze spadkobierców dostał wyodrębnią część nieruchomości i przy okazji uda się podzielić również ruchomości, a także ewentualne środki pieniężne, to sposób ten ma pierwszeństwo przed następnymi dwoma.
Regułą jest, że sądowy dział spadku powinien obejmować cały majątek spadkowy, chociaż z ważnych powodów można od tego odstąpić.
Podsumowując – da się!
Marzenia o przejęciu majątku mogą zostać spełnione, trzeba obrać jedynie właściwą drogę.
Autorem tekstu jest radca prawny Piotr Woś – specjalista od prawa spadkowego
Chcesz skonsultować swoją sprawę – umów się na spotkanie dzwoniąc pod nr tel.: 12 411 05 94,
bądź wejdź na naszą stronę i skorzystaj z PRAWNICZEJ KONSULTACJI TELEFONICZNEJ.