„Uwłaszczenie” – na czym ono polega

Pisząc o „uwłaszczeniu”, mam na myśli nabycie własności na podstawie ustawy z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Celowo używam tego zwrotu żeby być zrozumiałym. Zrozumiałym dlatego, bo większość moich klientów mówiąc o „uwłaszczeniu” jest przekonana, że sprawa dotyczy właśnie tej ustawy.

Na wstępie chciałem tylko wyjaśnić, że omawiana w tym tekście ustawa posługuje się tą samą terminologią prawną jaka występuje w przepisach o zasiedzeniu w kodeksie cywilnym.

To znaczy, występują tam zwroty takie jak – „posiadanie samoistne”, „posiadanie zależne”, dobra i zła wiara”.

Wszystkie te zwroty zostały przeze mnie omówione we wpisie dotyczącym zasiedzenia dlatego wydaje mi się, że nie warto tego powtarzać. Jednakże, osoby chcące odświeżyć sobie wiadomości, bądź te które nie miały możliwości zapoznania się z nimi, odsyłam do wpisu, który znajduje się tu –> https://goo.gl/rCVuoN

Na czym polega „uwłaszczenie”

 

Pomysł na uregulowanie własności gospodarstw rolnych był banalnie prosty.

Ustalono, że nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników.

Pod warunkiem, że oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.

Przyjęto również że rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości.

Jeżeli jednak uzyskali posiadanie w złej wierze, nabycie własności następuje tylko wtedy, gdy posiadanie trwało co najmniej przez lat dziesięć.

Dodatkowo, nieruchomości, na których właściciele nie gospodarują osobiście lub przy pomocy członków rodziny pozostających we wspólności domowej od lat pięciu do dnia wejścia w życie ustawy z powodu stałego zatrudnienia w innych zawodach niż praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym albo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, mogą być przekazane na własność dotychczasowych posiadaczy zależnych (dzierżawców lub władających z innego tytułu) albo przejęte przez Państwo.

Jak widzicie, w prostocie tkwi geniusz. Krótka, prosta ustawa spowodowała, że problem z nieuregulowanymi gruntami przestał właściwie istnieć.

Autorem tekstu jest radca prawny Piotr Woś – specjalista od prawa nieruchomości (adwokat Kraków)

 

Chcesz skonsultować swoją sprawę – umów się na spotkanie dzwoniąc pod nr tel.: 12 411 05 94,

bądź wejdź na naszą stronę i skorzystaj z  PRAWNICZEJ KONSULTACJI TELEFONICZNEJ.

 

6 komentarzy

  • Reply Monika - 2018-11-05

    A co jeżeli sąsiadka uwłaszczyła się na drodze gminnej która jest dojazdową drogą tylko do mojej posesji. Kupiłam ją w roku 2004 a uwłaszczenie było w 2011. Ja teraz zostałam bez dojazdu ????? Co mam zrobić ???

    • Reply Piotr Woś - 2018-11-05

      Pani Moniko,
      w pierwszej kolejności pytanie w jakiej formie Pani tę drogę kupiła? Jest też możliwość ustanowienia na tej drodze służebności drogi koniecznej, ale na ten temat musielibyśmy porozmawiać osobiście. Zapraszam zatem, jeżeli miałaby Pani możliwość, na spotkanie do naszej Kancelarii.

    • Reply Anonim - 2019-09-17

      Witam. Przejęłam z siostrą spadek po zmarłych Rodzicach- dom mieszkalny z okalającą go nieruchomością zagospodarowaną garażem i ogrodem. Cała nieruchomość objęta jest dwiema działkami, z których jedna nie jest objęta aktem notarialnym, nie istnieje w KW a figuruje w wypisie z rejestru gruntów i na mapie ewidencyjnej w starostwie. Podatek od nieruchomości płacony był od całości nieruchomości. Działka zawsze była odrodzona i zagospodarowana na całej przestrzeni jej użytkowania od roku 1967. Jak można uregulować te kwestie aby sprzedać tę nieruchomość?. Urszula

      • Reply emka - 2019-09-26

        załawtwić z geodetą ?

  • Reply Anonim - 2019-08-17

    Dzień dobry!
    Na akcie własności ziemi z 1976r.widnieje, że mój dziadek nabył nieruchomości przez samoistne posiadanie od 1931r.
    Stąd moje pytanie, czy nieruchomości te stanowią majątek wspólny małonków (dziadek był w związku małżeńskim z babcią od również 1931r.) Chodzi o to od kiedy liczymy zasiedzenie, czy od śmierci dziadka czy dopiero od śmierci babci (zmarła jako druga)
    Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Beata

  • Reply Zasiedzenie a „uwłaszczenie” – cechy wspólne i różnice - Kancelaria Actio - 2024-09-23

    […] Dodatkowo, wpis ten ma na celu porównanie dwóch opisywanych instytucji. Nie wyjaśniam na czym polega zasiedzenie, ponieważ opisywałem temat we wcześniejszych wpisach. Zainteresowanych odsyłam do tu –> Uwłaszczenie – na czym polega […]

Napisz komentarz

Zarządzaj plikami cookies